Kurs, nie-kurs: LOGO! - sterownik PLC cz.1

Logo! Sterownik PLC

Wprowadzenie
LOGO! to stosunkowo prosty sterownik PLC od Siemensa używany w nieskomplikowanych układach bądź zespołach układów automatyki przemysłowej/domowej (i nie tylko). Cena podstawowej wersji sterownika zaczyna się od ok. 400 zł i rośnie w górę w zależności od rodzaju samego CPU oraz ilości i rodzaju modułów dodatkowych, których chcemy użyć (czyli planowanej funkcjonalności układu). Podstawowe wersje sterownika posiadają, jeśli mnie pamięć nie myli, 8 wejść bitowych Digital Input (co najmniej dwóch można użyć jak wejścia analogowe- proszę o wybaczenie, nie pamiętam dokładnie ale nie będzie to miało znaczenia jeszcze przez parę wpisów ) oraz 4 wyjścia. Możliwa jest też, naturalnie, inna kombinacja wejść/wyjść. Dodatkiem do LOGO! może być wyświetlacz, należy jednak liczyć się, że nie są to najtańsze rozwiązania a i sama technologia panelu do kosmicznych nie należy (prosta konstrukcja - bodajże 3 linijki tekstu i 4 przyciski funkcyjne).

Oprogramowanie
Programowanie sterownika Logo! odbywa się za pomocą programu Logo! Soft Comfort, którego demo można pobrać ze strony Siemensa (ograniczenie wgrywania i zgrywania programu do sterownika ale swobodnie poćwiczyć można). Środowisko to daje nam możliwość tworzenia algorytmu działania za pomocą typowych bramek logicznych takich jak: AND, NAND, OR, XOR, NOT itd. oraz elementów specjalnych (np. generator impulsów, przełączniki czasowe i inne). Samo tworzenie algorytmu sprowadza się do odpowiednia połączenia, tj. przez bramki logiczne, wejść (Input) i wyjść sterownika (Output). Przypomina to tworzenie schematu elektrycznego. Do aplikacji dostępne jest spolszczenie obejmujące również dokumentację oraz przykładowe programy.

Środowisko
Interfejs Logo Soft Comfort Mlaśnięcie powiększa. Proste jak drut- impuls wchodzi, przeprowadzany jest cykl algorytmu i na dane wyjście podawane jest (lub nie) napięcie, które np. załącza przekaźnik itp. C.D.N.

Komentarze do wpisu "Kurs, nie-kurs: LOGO! - sterownik PLC cz.1" zablokowane.

1.

Sebuś napisał(a):
16 lutego 2011, 20:00:58

nie zajmuję się Logo, ale mam pytanko dotyczące twojego blogu: planujesz bardziej rozlegle pisac o tematyce sterowników PLC?

2.

damnat napisał(a):
17 lutego 2011, 20:17:22

w tej chwili mam w planach Logo jako PLC, którego użyję w moim projekcie, który z kolei będę opisywał na tym joggerze. w przyszłości być może napiszę coś o innych sterownikach Siemensa np s7-1200, zachaczę prawdopodbnie również o kwestie przemienników częstotliwości Siemensa, Omrona, Lenze i innych

3.

Son napisał(a):
21 lutego 2011, 15:06:45

Tez byłbym bardzo wdzieczny za jakies fajne arty o PLC, juz od pewnego czasu chodzi po mnie aby sie za to zabrac. Jakis czas temu natknolem sie na sterownik, ktory pozwalal rowniez postawic linuxa.
Znacie moze jakies fajne adresiki gdzie mozna dorwac jakies info odnosnie podstaw programowania PLC??